Det var dagarna precis före jul och Kevins dotter lekte med sin favoritrobot. Tyvärr en ganska tung sådan. Hon råkade tappa den rakt på den öppna laptoppen och trackpaden sprack.
Det hände på ett ögonblick. Dottern var ledsen och när Kevin såg sprickan förstod han direkt att det skulle kosta pengar.
Försäkringen täckte skadan men det räckte inte hela vägen
Kevins ordinarie hemförsäkring täckte som tur var reparationen av datorn, men självrisken fick han slanta upp ur egen ficka, mitt i julstressen.
Självrisken ersattes via Självriskförsäkring Hem
Kevins Självriskförsäkring Hem kompletterade den ordinarie hemförsäkringen och betalade ut ersättning för självrisken på 900 kronor redan dagen efter skadan anmäldes. Idag funkar både roboten och datorn som de ska.
Berättelsen bygger på ett av Mysafetys kundärenden. Kundens namn har ändrats för att skydda identiteten. Personen på bilden har ingen koppling till ärendet. Skadan inträffade 2025-12-23, anmäldes 2026-05-12 och ersättning betalades ut 2026-05-13.